Aktuality > 2012 > PIEŠŤANY: Z bývalej mestskej elektrárne bude multifunkčné centrum

PIEŠŤANY: Z bývalej mestskej elektrárne bude multifunkčné centrum

Vydané 27. 4. 2012
Tehlová budova z roku 1906 je národnou kultúrnou pamiatkou, na jej obnovu je potrebných 3,8 milióna eur

PIEŠŤANY 27. apríla (SITA) - Historická budova bývalej piešťanskej elektrárne z roku 1906 sa po rekonštrukcii zmení na multifunkčné centrum, do ktorého budú ľudia prichádzať za kultúrou, vedou a technikou. Jej najdôležitejšími návštevníkmi majú byť deti. Rekonštrukcia štýlovej tehlovej stavby začne už 1. mája, potrvá do konca roku 2014.
 

Národná kultúrna pamiatka slúžila do roku 1949 na výrobu elektrickej energie pre Piešťany a okolie. Ďalšie desaťročia bola využívaná ako transformátorová stanica a skladisko. Západoslovenská energetika sa rozhodla budovu, ktorá dýcha históriou, oživiť. Architektonický návrh na jej obnovu vzišiel zo študentskej súťaže, jeho autormi sú bývalí študenti Slovenskej technickej univerzity Vladimír Hain a Michal Ganobjak. Na revitalizáciu priestorov bývalej elektrárne je potrebných 3,8 milióna eur. "Nebolo ľahké rozhodnúť sa pre záchranu tejto budovy, ale cítime spoločenskú zodpovednosť za vzdelávanie budúcich generácií,“ povedal pri predstavovaní priestoru Konrad Kreuzer zo Západoslovenskej energetiky. Tá prispeje na obnovu budovy prvým miliónom eur, ďalšie peniaze by mali pochádzať z eurofondov a od ľudí, ktorým záleží na záchrane kultúrneho a technického dedičstva.
 

Prvá etapa rekonštrukčných prác má byť dokončená do augusta budúceho roku, druhá do konca roku 2014. Hlavné zameranie budúceho Eureka centra bude podľa Jána Orlovského zo Západoslovenskej energetiky vedecko-technické vzdelávanie detí zábavnou formou. Svoje miesto v bývalej dieslovej elektrárni bude mať expozícia technického múzea, priestory však bude možné využívať aj na koncerty, výstavy a ďalšie aktivity. Autori projektu vzhľadom na polohu bývalej elektrárne pri železničnej stanici rátajú napríklad aj s požičovňou bicyklov pre návštevníkov mesta.
© SITA

Vaša správa:

Súvisejúca stavba - katalóg stavieb Appril

Rekonštrukcia mestskej elektrárne - Eureka centrum, Piešťany

Adresa:Piešťany
Kategoria:Rekonštrukcia
Trieda:Budovy na kultúru a verejnú zábavu
Stav:Výstavba
Objem investície:3800000 EUR

Popis

Po rekonštrukcii mestskej elektrárne sa zmení na multifunkčné centrum. viac

Zúčastnené subjekty

Západoslovenská energetika, a.s. Bratislava

Výkup elektriny, tranzit elektriny, rozvod elektriny, inžinierska činnosť v údržbe, servise a prevádzke elekktrorozvodných sietí a transformovní, mont...
Čulenova 6, Bratislava - Staré MestoStavebníkIČO35823551
Kontakt   Spoločnosť    Čo je Appril    Podmienky Appril.com
Copyright © 2009-2014 Appril.com - Všetky práva vyhradené